ייעוץ נדל"ן

לתיאום פגישה

בדיקת עיקולים ושעבודים על דירה

בדיקת עיקולים ושעבודים על נכס

בדיקתו של נכס מקרקעין היא צעד בסיסי ומקדמי חשוב שיש לבצעו בעת רכישת דירה או בית יד שנייה מבעלים קודם, וכן גם בקניית דירה מקבלן.

איננו מכירים את הנכס, איננו יודעים מי הם בעלי הזכויות. נכס המקרקעין עשוי מאוד להיות שמור ומזמין, בעל המראה שעליו תמיד חלמנו, אך עם מאפיינים שונים שניצבים מאחורי הקלעים, ושיש בהם כדי להדליק אצלנו נורות אדומות, ולעתים אף לוותר על עסקת המקרקעין, וזאת באם לא נגיע להבנות מסודרות.

בחינת נסח הטאבו

נסח הטאבו הוא מקור המידע הראשוני והחשוב ביותר אליו ניגש עורך דין מקרקעין המלווה עסקת נדל"ן.

באם מדובר בעסקת מקרקעין המתקיימת אל מול קבלן, אז מדובר בדירה יד ראשונה, הרי שנבקש לבחון את אישור הזכויות, שכן הקבלן מתפקד כחברה המשכנת.

אם נתייחס אל נסח הטאבו, הרי שמדובר בתעודת הזהות של נכס המקרקעין, מסמך מקיף המגולל את כל הפרטים אודות הנכס לרבות היקפו, גודלו, זהותם של בעלי הזכויות הנוכחיים וכן שעבודים ועיקולים.

בהקשר האחרון של זה, הרי שבאמצעות בחינת המסמך או אישור הזכויות במקרה של רכישת נכס מקבלן, הרי שנוכל לראות לטובתם של מי עיקולים או שעבודים אלו הוטלו.

הערת אזהרה

בנושא זה פרסמנו מאמר מידע מקיף העוסק בהערת אזהרה

בנושא הרלוונטי עבורנו לבדיקת עיקולים ושעבודים על דירה, אין מדובר בנורה אדומה שצריכה להרתיע אותנו מביצוע העסקה. עם זאת, עלינו למגן את עצמנו בהתאם לכלים המתאפשרים במסגרת החוק, וזאת כדי  להבטיח את האינטרס הכלכלי, ולהסיר כל אלמנט של הפתעה או פגיעה בנו.

בדיוק לשם כך ישנו המושג הערת אזהרה; מדובר אפוא במסמך אשר מטרתו להסדיר את היחסים שבין הרוכשים העתידיים לבין הבעלים הנוכחיים של הנכס, וכן להכתיב מה היא חובתו עבור הרוכשים. הערת האזהרה נרשמת בטאבו או במסמך אישור הזכויות.

עיקולים ושעבודים על דירה בהחלט יכולים להדליק אצלנו נורות אדומות, ולכן יש לבדוק אותם בקפידה ולוודא שאכן ניתן להסירם. רישום הערת אזהרה המסדירה את חובתו של בעל הנכס להסדרת העיקול לצורך המשך תהליך הרכישה הוא צעד חשוב והכרחי.

האם ישנם עיקולים ושעבודים שיכולים להפיל עסקה?

שאלה שמשרדנו פוגש בה לעתים הוא החשש שמא העיקול או השעבוד, עלול יהיה להפוך את הנכס ללא כדאי.

חשוב לנו לציין כי זוהי בדיוק מטרתה של בדיקה שכזו. כך לצורך הדוגמה, עיקולים או שעבודים מצד גוף של הוצאה לפועל זה דבר אחד. אולם אם הבעלים הנוכחיים של הנכס מצויים בהליך של גירושין ועל הנכס קיים עיקול או שעבוד, הרי שמדובר במצב מורכב הרבה יותר.

ניתן תמיד להמשיך בעסקה, ולפתור את הבעיה. ועם זאת, כאשר המצב הוא סבוך ומורכב יתר על המידה, הרי שלעתים מוטב יהיה לבחון נכסים אחרים.

במקרים פשוטים, הרי שעלינו להתנות את הרכישה בשחרור השעבוד.

התייעצו עמנו

משרד עורכי דין שירן גוילי דהן מעניק ייעוץ וליווי משפטי מקיף במקרקעין.

לצד מידע אודות בדיקת עיקולים ושעבודים על דירה, ישנו מכלול של צעדים ובדיקות מקדמיות אותם יש לבצע בטרם רכישת דירה. לכל שאלה, אנו זמינים עבורכם הן בטופס יצירת הקשר והן במספר הטלפון הרשום באתר.

שתפו מאמר זה

לפרטים התקשרו 052-5488851 או השאירו פניה​

052-5488851 | ייעוץ משפטי

דילוג לתוכן