ייעוץ נדל"ן

לתיאום פגישה

מס דירה שלישית

שמו הפורמלי הוא מס ריבוי דירות ויש המכנים אותו מס ריבוי נכסים. מרביתנו פשוט מכירים אותו בצורה הנהירה והפשוטה יותר – מס דירה שלישית. מיסוי מקרקעין נחשב לתחום מורכב הטומן בחובו שפע של סעיפים ותתי-סעיפים אשר עלולים להותיר את המעורבים בעסקאות נדל"ן לצורכי השקעה, מותשים ובעיקר מבולבלים. במאמר הבא, נדון בהרחבה אודות מס דירה שלישית, משמעויותיו ומורכבותו המשפטית.

מהו מס ריבוי דירות?

מס דירה שלישית הינו מס המוטל על בעלי נכסים שברשותם 3 דירות ומעלה. על-פי סעיפי החוק, כל אדם אשר בבעלותו למעלה מ-3 דירות, יחויב בתשלום מס בעבור הדירה השלישית וכך גם בעבור כל דירה נוספת שתתווסף אל נכסיו. הרקע להופעתו של החוק, אשר הוצע על-ידי שר האוצר דאז, משה כחלון, טמון במגמה ההולכת וגוברת של רכישת דירות לצורכי השקעה. לאור הדרישה הגוברת לדירות מגורים, נקבע חוק זה כשמטרתו היא לעודד את מכירת הדירות ובכך להביא להורדת מחירים.

אחוז בעלות הדירה וגובה המס

על פי חוק, מס זה מוטל על כל מי שבבעלותו 49% מסך הדירה השלישית. ערך תשלום המס בו יחויב בעל הדירה עומד על 1% תוך שהוא נתון לתקרה שנתית העומדת על 18 אלף ₪. על כן, מי ששיעור החזקת הדירות והנכסים שלו עומד על 249% ומעלה, הרי שהוא יחויב במס ריבוי נכסים. יש לציין כי על-פי חוק, בעל הדירות רשאי לקבוע את 2 הדירות שעליהן לא יחויב במס.

גובה תשלום מס דירה שלישית

חישוב המס בצורה ידנית עלול להיות די מאתגר עבור מי שאיננו מתמצה בכל הסעיפים הקובעים את ערכו. באפשרותכם לבצע חישוב מהיר ומדויק דרך מחשבון מקוון אשר באתר רשות המיסים.

מי זכאי לקבלת פטור?

בעת רכישת דירה שלישית ולצורך בדיקת הכדאיות, עורך דין מקרקעין יכול לבדוק האם ישנה אפשרות לפטור מלא או חלקי מתשלום מס ריבוי נכסים.
  • פטור חלקי – בעל נכסים רשאי לקבלת פטור חלקי במקרים בהם סך הדירות להשקעה נע בין למעלה מ-1.15 מיליון ₪ ונמוך מ-1.4 מיליון שקלים.
  • פטור מלא – פטור מלא ממס ריבוי נכסים מוענק לכל מי שסכום הדירות להשקעה הינו נמוך מ-1.15 מיליון ₪.

האם כל דירה נחשבת לנכס שלישי?

חוק מס דירה שלישית קובע כי ישנם נכסים יוצאים מן הכלל, אשר אינם מחויבים בתשלום בעבור ריבוי נכסים. הנכסים הפטורים ממס זה הינם: דירות המשמשות לדיור מוגן, נכסים השייכים לעמותות, דירות תחת חכירה, דירות להשכרה ארוכת טווח, דירות השייכות להקדש ציבורי ודירות של חברות לתועלת ציבורית.

ביטול החוק

נכון לכתיבת שורות אלו, מס ריבוי נכסים הושהה וזאת לאור פסיקת בג"צ כי יש להשיבו אל דיוניה של וועדת הכספים של הכנסת. על-פי שופטי בג"צ, הליך החקיקה לווה בפגם מהותי אותו יש לבחון וזאת לאור עיוותים שונים אשר אינם תואמים את מבחן המציאות. כך למשל, חישוב ערך דירה שלישית הינו זהה בין דירה משופצת לבין דירה מקבילה אליה באותו המבנה שלא עברה שיפוץ כלל. לנו רק נותר לעקוב אחר ההתפתחויות ולהישאר עם האצבע על הדופק לצורך מתן ליווי משפטי מקצועי.

ליווי משפטי

שירן גוילי-דהן, הינו משרד עורכי דין מקרקעין בראשון לציון המתמחה בליווי עסקאות נדל"ן בהיקפים משתנים. לקבלת ייעוץ ראשוני התקשרו: 052-5488851 או השאירו פניה באתר.

סיכום שאלות

מס זה כרגע לא תקף.

רבים פונים למשרדנו ומבקשים לקבל מידע בנושא זה, אנחנו כאן להרגיעכם שאין נכון לכתיבת שורות אלו, מס העונה לשם זה.

המס הוצע בזמנו על-ידי משה כחלון בעת שמילא את משרת שר האוצר.

המס הגיע על רקע מגמה של רכישת דירות על-ידי משקיעים, ומנגד הדרישה ההולכת וגוברת לדירות מגורים.

מטרת המס הייתה להביא למכירתן של הדירות ובכך גם להשפיע ולהוריד את המחירים בשוק הנדל"ן.

המהלך כאמור, לא צלח.

מס זה איננו קיים עוד, אולם ישנם היבטי מס רבים נוספים בתחום מיסוי המקרקעין.

במסגרת המעטפת המשפטית שאנו מספקים בעסקאות נדל"ן, אנו עורכים תחזית מס מדויקת בטרם ביצוע העסקה.

כמו כן, אנו בוחנים אפשרות לפטור מתשלום מס / הקלה בגובה התשלום.

שתפו מאמר זה

לפרטים התקשרו 052-5488851 או השאירו פניה​

052-5488851 | ייעוץ משפטי

דילוג לתוכן