ייעוץ נדל"ן

לתיאום פגישה

תביעת קבלן על ליקויים בנכס

תביעה משפטית כנגד קבלן על ליקויי בניה

שיפצתם את הבית וגיליתם תקלות שונות לאחר שהדירה נמסרה לכם בחזרה? קניתם בית חדש מקבלן וגיליתם שהרצפה עקומה, החלון לא נסגר ואולי אפילו המרפסת לא ממש יציבה? בכל הליך של שיפוץ נרחב או רכישת דירה חדשה / יד שנייה, עלולים להתעורר מצבים בהם מתגלים ליקויים בנכס, ליקויים שאותם אתם לא מוכנים לסבול ובצדק! במקרה זה תוכלו להגיש תביעת קבלן על ליקויים בנכס ובשורות הבאות ננחה אתכם כיצד תוכלו לעשות את הדברים בצורה כמה שיותר נכונה ויעילה עבורכם.

שירותי בדק בית

הדבר הראשון והחשוב ביותר שאתם רוצים להכיר בכל הקשור להגשת תביעת קבלן על ליקויים בנכס הוא הנושא של שירותי בדק בית. בדק בית היא בדיקה יסודית שנערכת לנכס על ידי מהנדס בניין מוסמך, והיא מיועדת לאתר את כל ליקויי הבנייה הקיימים.

בדיקה זו כוללת אבחון של ליקויים אסתטיים, פונקציונליים, הנדסיים, בטיחותיים ומבניים, ובתום הבדיקה יוגש לכם דו"ח בדיקה שכולל את רשימת כל הליקויים שנתגלו במהלכה. דו"ח זה הינו מסמך משפטי לכל דבר ועניין והוא מוכר כראיה משפטית בבית המשפט. במקרה של קבלת בית חדש מקבלן, יהיה עליכם לבצע את הבדיקה בתוך פרק זמן מסוים כפי שמופיע בחוק המכר, וזאת על מנת להבטיח שהבדיקה מכסה אתכם משפטית בכל מקרה וסביב כל סוג של ליקוי.

בין שמדובר בליקוי ביסודות המבנה שבגינו נגרמים לכם סדקים בקירות הבית, ובין שמדובר בחלון לא אטום, בשיפועי רצפה לא מספקים או בדלת שאינה ננעלת – בדיקה זו חייבת לכסות את הכל. את בדיקת בדק הבית תוכלו להזמין מגורם מקצועי המציע את השירות באופן ספציפי ועליו להיות בעל הכשרה והסמכה כמהנדס או הנדסאי בניין. על כן, חשוב לוודא כי הבדיקה נערכת על-ידי חברה המספקת שירותי בדק בית עם המלצות.

האם בהכרח תגיעו למצב של תביעה משפטית?

בדיקת בדק בית היא בדיקה שכל אנשי המקצוע בענף הבנייה יודעים להעריך ולכבד. קבלנים מבינים היטב את המשמעות של בדיקת בדק בית והם יודעים מראש שאם בבדיקה כזאת עלה ממצא המצביע על ליקוי, אז הרי שבכל הליך משפטי הם יימצאו כאחראים הבלעדיים. על כן, ישנה הנטייה הטבעית לכבד את דו"ח הבדיקה, ובתנאי שנערך בפרק הזמן המפורט בחוק ונערך על ידי מהנדס מוסמך.

יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם לקבלן יש סיבות טובות להאמין שהאחריות לא תיפול עליו ובמקרה כזה הוא עלול לגרור אתכם למאבק משפטי ממושך. במקרים אלו אל לכם להירתע. מאחר וכבר ביצעתם את בדיקת בדק הבית, יש לכם מעין בנצ'מרק שמתאר את מצב הנכס בנקודת זמן מסוימת. המשמעות היא שתוכלו להמשיך ולהתגורר בבית ללא כל חשש ובמקביל תוכלו להגיש תביעת קבלן על ליקויים בנכס. לגבי תיקון הליקוי בעצמכם ותביעת העלות מהקבלן, כדאי להתייעץ עם עורך דין מקרקעין כשלרוב ההמלצה היא שלא לעשות כן, אלא אם מדובר בליקוי בטיחותי או כזה שממש מפריע לאיכות החיים שלכם בדירה.

שתפו מאמר זה

לפרטים התקשרו 052-5488851 או השאירו פניה​

052-5488851 | ייעוץ משפטי

דילוג לתוכן