עורך דין מיסוי מקרקעין

שירן גוילי-דהן, עו"ד מיסוי מקרקעין

מיסוי הוא נושא מרכזי שצריך להעסיק כל מי מן הצדדים אשר לוקחים חלק בעסקת נדל"ן. החל ממס שבח, דרך היטלי השבחה ועד למיסוי המלווה בעסקאות קומבינציה מורכבות – אין ספק כי מדובר בחלק בלתי נפרד וחשוב עבור שני הצדדים, וזאת לצורך קבלת תמונת מצב מלאה ומדויקת.

משרד עורכי דין שירן גוילי-דהן מעניק ייעוץ וליווי משפטי מלא לרוכשים ומוכרים של נכסים, ומעמיד לרשות לקוחותיו ניסיון עתיר שנים והיכרות מעמיקה בנושאי מיסוי מקרקעין.

לייעוץ מעורך דין מיסוי מקרקעין: 052-5488851

לקבלת שיחה חוזרת

קבלו ייעוץ וליווי מקצועי

מרגישים עמוסים במידע? ובכן אתם לא לבד. ענף המיסוי בנדל"ן נחשב על-ידי רבים לנושא בעל מורכבות משפטית רבה המותירה הן את המוכרים והן את הרוכשים באי-וודאות באשר לתוצאותיה של עסקת המקרקעין.

ליווי מקצועי של עורך דין מקרקעין, יסייע בחישוב מס מדויק. במקרים רבים, סיוע על-ידי איש מקצוע משפטי יאפשר לא רק לקבל תמונת מצב מלאה באשר לגובה המס, אלא גם להיעזר בו לצורך מיצוי ההקלות במס הכתובות בחוק כמו גם פטורים, וזאת בהתייחס למגוון נסיבות מיוחדות.

עורך דין מיסוי מקרקעין

אילו מיסים קיימים בענף המקרקעין?

אף צד הנוגע לעסקת מקרקעין כזו או אחרת, איננו חף מתשלום מס, וזאת בכפוף לחוק מיסוי מקרקעין התשכ"ג – 1963. בהיוועצותכם עם עורך דין מיסוי מקרקעין, אנו מסבירים על כל מס ומס בז'רגון פשוט, נגיש ונהיר המאפשר ללקוחותינו להבין את כלל התהליך תוך שקיפות מלאה. להלן ריכזנו מידע יעיל אודות מיסוי מקרקעין.

מס שבח

זהו למעשה המס הבסיסי המוטל על מוכר מקרקעין אשר הרוויח מן התשואה של מכירת הנכס. המס מוטל על הרווח שנוצר כתוצאה מן ההפרש שבין ערכו של נכס המקרקעין בעת המכירה, לבין ערכו הראשוני בתקופה שבה המוכר רכש אותו.

כך לדוגמה, אם אדם רכש נכס בשווי 500,000 ₪ לפני כעשרים שנים, ועתה הוא נמכר ע"ס 2.5 מיליון ₪, אז הרי שהשבח עומד על 2 מיליון שקלים מהם ינוכה המס. על המוכר לשלם את מס השבח עד 60 יום מן החתימה על ההסכם.

לקריאה בהרחבה אודות מס שבח לחצו כאן

מס רכישה

מן העבר השני, גם הרוכשים נכס מקרקעין מחויבים בתשלום מס המשולם בעבור רכישת דירה. כן, זה עלול להישמע מוזר לרגע אחד, אך על-פי חוקי מדינת ישראל מס רכישה מוטל וזאת למרות שבמעמד הרכישה, למעשה לא הרווחנו כי אם ביצענו הוצאה כספית ניכרת.

מס הרכישה קיים לאור העובדה כי עסקת הנדל"ן נחשבת למעשה להשקעה וככזאת היא מחייבת תשלום מס המחולק על-פי מדרגות. אחוז המס המשולם איננו משתנה רק בכפוף לעלות הנכס, אלא גם בכפוף לרכישת נכס נוסף. 

היטל השבחה

מיסוי נוסף הקיים הוא היטל השבחה. זהו מס המוטל על מי שמוכר את הנכס ונקבע כי הוא נהנה מזכויות ההשבחה אותן מימש במעמד המכירה. רבים טועים לראות בהיטל השבחה ומס שבח כאיי נוח, עם זאת מדובר במס אותו חב בעל המקרקעין עבור הוועדה המקומית אשר אישרה את השבחת הנכס אשר העלה את ערכו.

דוגמה לכך ניתן למצוא בפרויקט תמ"א 38 במסגרתו אישרה הוועדה המקומית להוסיף קומה למבנה. הוספת הקומות ושיפוץ הנכס העלו את ערכו וכתוצאה מכך, דייר אשר ימכור את דירתו בעתיד, יחויב בהיטל השבחה.

פנו אלינו לייעוץ

כפי שניתן לראות, תחום המיסוי בנדל"ן עלול להיות מורכב ולהותיר את המעורבים בעסקה חשופים ל"הפתעות" לא נעימות. על-כן, חשוב להתייעץ עם עו"ד מיסוי מקרקעין אשר יבדוק את טיב העסקה ומאפייניה, וכך יעניק ללקוחותיו את תמונת המצב המלאה.

שאלות פופולריות

ש: האם ניתן לערוך חיזוי מדויק של המיסים שיוטלו על עסקת הנדל"ן?

ת: כן, "מטרת העל" של עורך דין מקרקעין, הן בעסקת רכישה והן בעסקת מכירה, היא להבטיח כי לקוחותיו לא יתקלו בהפתעות לא נעימות אשר ירעו את תנאי העסקה ויפגעו בכדאיותה. בין היתר, עבודתנו כוללת בדיקת כל היבטי מיסוי המקרקעין שעל הנכס ומתן חיזוי מדויק באשר להוצאות הנדרשות. חשוב לזכור כי מדובר בהוצאות בלתי מבוטלות אשר יכולות לכלול מס שבח, היטל השבחה ועוד.

במסגרת הייעוץ והליווי המשפטי, נדאג שתהיו מודעים לכל פרטי העסקה ומשמעויותיה.

ש: אני רוכש דירה, האם אני זקוק לשירותיו של עו"ד מיסוי מקרקעין?

ת: עד כמה שזה יישמע משונה בתחילה, כן כיוון שגם רוכשי דירות נדרשים לתשלום מס רכישה. מדובר במס משונה שכן לרוב אנו מחויבים בתשלום מס בעבור כסף שנכנס ולא כסף שיוצא. עם זאת, מדינת ישראל רואה ברכישת נכס כהשקעה ועל-כן זוהי עסקה המחויבת בתשלום מס. חשוב אם כן, להיוועץ עם עורך וזאת כדי לקבל תחזית מדויקת באשר להוצאות הנלוות.

ש: כיצד נדע אם אנו פטורים מתשלום מס מסוים?

ת: פרטים אלו נבדקים על-ידי עורך דין המתמצא בתחום. ישנם מגוון קריטריונים שונים שעל-פיהם נקבע שיעור המס וחלקם יכולים להביא עמם אפשרות לקבלת הקלות משמעותיות ולעתים גם פטור מוחלט. על הגשת המסמכים הנדרשים לצורך קבלת ההקלות והפטורים, אחראי משרד עורכי הדין אשר מלווה את העסקה.

 

לקבלת פרטים נוספים:

משרד עורכי דין שירן גוילי-דהן

כתובת: סחרוב 5, ראשון לציון

טלפון: 052-5488851

דוא"ל: Shirangd.lawyer@gmail.com

או השאירו פניה באתר:

לפרטים התקשרו 052-5488851 או השאירו פניה​